Propolis
Je tmel, který včely vyrábějí hlavně z pryskyřice vyskytující se na rostlinách i stromech, vosku, silic a pylu. Pryskyřice chrání rostliny a stromy před plísněmi, bakteriemi, houbami i škůdci. Proto ji včely sbírájí a obohacují o výměšky svých žláz.
Včely propolis využívají hlavně k dezinfekci úlu a plástů, k opravě plástů a k balzamování mrtvolek, které nemohou dostat ven z úlu. Dále jím tmelí různé štěrbiny a otvory v úlu.
Propolis vykazuje silné antibiotické působení, proto se hodí pro léčebné použití. Z propolisu vyrobenou tinkturu či mast můžeme využít na akné, bércové vředy, lupénky, záněty, popáleniny, ekzémy, hnisavé rány, infekci ledvin a močových cest, kuří oka a mnoho dalších onemocnění.
Propolisová tinktura se vyrábí z více jak 60% lékařského lihu, do kterého se vkládá rozdrcený propolis. S tímto roztokem se denně třepe. Po 7 až 14 dnech se přelije roztok přes gázu do tmavé láhve.
Propolisová mast se dá vyrobit ze sádla či lanolínu, které se zahřejí a do nich se vmíchává propolisová tinktura či propolis samotný.